Prvé dostihy v Bratislave sa konali už v roku 1826. Hipodróm bol situovaný v blízkosti dnešného Sadu Janka Kráľa a mítingy sa tu konali až do konca 19. storočia.   V roku 1868 sa tu bežali aj prvé klasické dostihy v Rakúsko-Uhorsku (Trial-Stakes), ktoré sa tu konali až do roku 1878. Tri razy tu štartovala aj fenomenálna, nikdy nezdolaná maďarská kobyla Kincsem. V roku 1903 zriadili na bývalých Pálffyovských pozemkoch na pomedzí dnešnej Einsteinovej ulice a Mánesovho námestia klusácky štadión, ktorý sa využíval až do roku 1933.   Petržalka bola dejiskom významných chovateľských skúšok, štartovali tu aj vtedajší najlepší vodiči  sveta, bratia Millsovci z USA.

 

Opasan smeruje do Paríža

Slovenská dostihová hviezda OPASAN, zverenec trénera Jozefa Chodúra reprezentujúci stajňu Bormann majiteľa René Borovského, zaznamenal historický úspech vo Francúzsku! Úradujúci slovenský Kôň roka a víťaz tohtoročnej Veľkej ceny Slovenska sa v utorok 20. júla predstavil v 1400-kilometrov vzdialenom francúzskom kúpeľnom meste Vichy v dostihoch kategórie Listed (štvrtý celosvetovo najvyšší štatút) Prix Hubert Baguenault De Puchesse na 2400 metrov s dotáciou 52 000 € (polovica víťazovi). Proti nemu stála šestica domácich súperov ostrieľaných na tzv. black type scéne s medzinárodným hodnotením (ratingom) od 96 do 102 libier. Opasan sa však konkurencie nezľakol a v sedle so stabilným džokejom Radkom Koplíkom, ktorý zúročil svoje bohaté skúsenosti z francúzskych dráh, zvíťazil o krk pred hnedákom Folamour zo slávnej stajne Wertheimer & Frere, ďalšie kone strácali už dve a viac dĺžok. Opasan je len druhým slovenským koňom (po skvelom Ryanovi), ktorý dokázal triumfovať na západnej Listed úrovni a podľa slov džokeja Koplíka boli v jeho výkone ešte rezervy! Realizačný tým preto spriada ambiciózne plány a ďalším cieľom Opasana by tak mal byť 12. septembra priamo centrálny parížsky hipodróm Longchamp a zápolenie so štatútom Gr. 2 Prix Foy, rovnako na vzdialenosti 2400 metrov s dotáciou 130 000 €.

Na tomto mieste nezaškodí vysvetliť, čo sa skrýva pod označeniami Listed či Gr. 2 a čo tento štatút vypovedá o kvalite dostihov. Celosvetový systém kategorizácie tzv. pattern dostihov (vzostupne Listed, Gr. 3, Gr. 2, Gr. 1) nie je založený na finančnej dotácii, ale na kvalite štartového poľa. 

Kvalitatívne hodnotenie dostihov (tzv. Race Rating) potom vyjadruje priemer koncoročných ratingov prvých štyroch umiestnených koní. Aby určité dostihy mohli niesť štatút Gr. 1, ich priemerný Race Rating za posledné tri roky nesmie klesnúť pod 115 libier. S každou ďalšou kategóriou sa táto hladina znižuje o 5 libier, teda pri Gr. 2 je to 110 libier, Gr. 3 - 105 libier a Listed – 100 libier. V Európe na kvalitu top-dostihov zaradených do pattern systému dohliada European Pattern Committee, ktorá môže niektoré dostihy posunúť o kategóriu vyššie, ale aj nižšie.

Vráťme sa však k nášmu Opasanovi. Za víťazstvo vo Vichy mu francúzsky handicapper udelil známku 102 libier. Pri svojom prípadnom štarte v Prix Foy v Paríži (štatút Gr. 2) sa istotne stretne so súpermi podstatne vyššieho kalibru, veď ide o poslednú predskúšku najlukratívnejších dostihov Európy, Prix de l´Arc de Triomphe! Pri pohľade na výsledkové listiny posledných troch ročníkov vidíme dva razy (v rokoch 2018 a 2019) na prvom mieste výnimočného Waldgeista, ktorý napokon v sezóne 2019 vyhral aj samotný „Arc“ (rating 128 libier). Pripomeňme, že vlani sa na skvelej tretej priečke v Prix Foy umiestnil najlepší český kôň Nagano Gold s medzinárodným ratingom 115 libier. V Prix Foy síce väčšinou štartuje nízky počet koní, kvalitou však tieto dostihy spĺňajú kritériá dokonca na zaradenie do kategórie Gr. 1. Budeme držať palce Opasanovi a celému realizačnému tímu, aby v takejto hviezdnej spoločnosti dosiahol čo najlepší výsledok!

Text: Ján Valtýni

Dostihový sviatok Turf-gala opäť nesklamal

Text: Ján Valtýni, foto: Zenon Kisza

Dostihové menu tej najvyššej kvality ponúkol 42. ročník mítingu Turf-gala a na svoje si prišli skutočne aj tí najväčší fajnšmekri. V nedeľu 6. júna sa do Starého hája zišla plejáda špičkových koní, skutočne to najlepšie z tréningových centrál na Slovensku, z Českej republiky, Maďarska, Rakúska a z Poľska. V piatich medzinárodných dostihoch najvyššej kategórie, kde sa rozdeľovalo na dotáciách spolu 78 000 € (plus 36 000 € majiteľských a chovateľských prémií) sa na štart postavilo 61 koní. Len úchytkom najväčšie hviezdy podujatia: SUBWAY DANCER (víťaz dostihov najvyššej svetovej úrovne Gr. 2 so zárobkom 430 000 €), slovenský „Kôň roka 2020“ OPASAN, poľská dvojica TIMEMASTER (Kôň roka 2020) a NIGHT TORNADO (najlepší vytrvalec u našich severných susedov), tohtoroční víťazi jarných klasických testov na Slovensku a v Českej republike SYRENKA, PETARDA a SOLEMEENA a mnohí ďalší.


Výborný začiatok pre slovenské farby

Z pätice top zápolení so štatútom prvej a vyššej kategórie sa chronologicky ako prvá odbehla 28. Cena Arvy spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (I. kat., 1800 m, 10 000 €) a skončila sa obrovským prekvapením na úkor favoritiek a na radosť domácich fanúšikov. Hlavnými adeptkami na prvenstvo boli najlepšie české kobyly SOLEMEENA a DEVOIR RIEN, všetkým však vypálila rybník ELSA (po Olympic Glory) zo stajne KT OBAL. V sedle zverenkyne Zuzany Kubovičovej finiš dokonale načasoval Radek Koplík a zdolal favorizovanú DEVOIR RIEN. Tretím miestom potešila slovenská MEGGY zo stajne Strnisko. Prekvapený bol aj majiteľ víťazky Tibor Tomek: „Týždeň pred dostihmi sa kobyla v práci ukazovala veľmi dobre. Tvrdil by som, že niečo uhráme. Keď prišlo Turf-gala, naše nádeje upadli. V ten deň sme si netrúfali ani len na tabuľu. S trénerkou Kubovičovou sme rozmýšľali nad taktikou, napokon sme to nechali na džokejovi Koplíkovi. Dostal len pokyny, aby kobylu skryl, nech v pokoji cvála. Ukázala potom veľmi silný záver. Možno v nej predsa len niečo je,“, dodáva s úsmevom.

Jeden triumf aj do Poľska

V tradične kvalitou nabitej 37. Cene Scottish Rifla spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (Listed, 1800 m, 15 000 €) sa stretla trinástka strednotratiarov a tipujúci pasovali do role favorita spoľahlivého matadora IDEAL APPROACH. Druhou a treťou šancou boli poľský TIMEMASTER a česká svetobežníčka ZARIYANNKA a práve títo dvaja si to napokon rozdali o víťazstvo. Zo súboja napokon vyšiel víťazne TIMEMASTER (po Mukhadram) pozične bezchybne vedený Martinom Srncom. Jeho tréner a majiteľ v jednej osobe Krzystof Ziemianski prezradil aj jeho ďaľšie plány: „Je to rýchly a dobre voditeľný koník, s optimom od míle do dvoch tisíc metrov. Timemastera vlastníme spolu s manželkou, takže rozhodujeme o jeho štartoch. Ak budú vhodné dostihy, do Bratislavy sa radi vrátime. Plánujeme tento rok zahraničné výjazdy, nech sa koník naučí behať aj na iných dráhach ako len doma vo Varšave.“

Rex of Thunder prísľubom do Derby

Po slovenskej a poľskej znela Starým hájom aj česká hymna, a to po 36. Starohájskom kritérium spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (I. kat., 2000 m, 10 000 €), ktoré je tradičnou predskúškou júlového Slovenského derby. Hlavná pozornosť sa sústredila na suverénnych víťazov jarných klasík PETARDU a SYRENKU, no všetkých napokon prekvapil REX OF THUNDER (Night of Thunder) z moravskej Stáje Březová. Finišom zo zadných pozícii triumfoval ľahko o 2 ¾ dĺžky. Jeho majiteľ Jiří Drag, ktorý hnedáka angažoval na dražbe v Newmarkete v prepočte za 50 000 €, neskrýval spokojnosť a nadšený bol aj džokej Michal Demo: „Priebeh dostihov bol dosť divoký, nepodarilo sa mi koňa dobre zaparkovať. V cieľovej rovine som zase nemal priestor na útok. Našťastie, v momente, keď som ho musel vytiahnuť do vonkajšej stopy, cítil som, že mám nazbrojené. Mal som plné ruky, ani som nevytiahol bičík a nakoniec som ho nepotreboval. Vtedy som veril, že vyhráme. Teraz ho čaká české derby (27. júna) a pokiaľ vydrží zdravie a forma, mal by sa predstaviť aj v slovenskom derby (18. júla).

Bratislavský hattrick Jir Suna

V šprintérom vyhradenej 37. Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Listed, 1200 m, 17 000 €) sa štartovacie boxy zaplnili do posledného miesta štrnástkou adeptov. Nechýbali tradične silní maďarskí letúni, český matador MR RIGHT aj 3-ročný mladík PONNTOS zocelený vystúpeniami v Taliansku. Raketovou koncovkou z hĺbky poľa všetkých nadchol český JIR SUN (po Shamardal) zo stajne Lokotrans, ktorý pokoril dvojicu maďarských kobýl SIMPLY THE BEST a VAIN HOPE. 

Nenašiel premožiteľa ani pri štvrtom tohtoročnom štarte a tri víťazstvá zaknihoval v Bratislave. Veľmi cenné štvrté miesto získala domáca DATTHIREY (GB) zo stajne EKOLS Skalica. „Pocity mám teraz radostné, ale v priebehu dostihov také neboli, keď som videl Jir Suna na predposlednom mieste. Ale je to borec, videli sme, že mu stačí aj 350 metrová rovina. Plánujeme štartovať v zahraničí, možno vo Francúzsku, alebo v Nemecku v Hamburgu, začiatkom júla,“ prezradil Karel Jalový, majiteľ stajne a spoločnosti Lokotrans, ktorá bola súčasne hlavným reklamným partnerom 42. Turf-gala.

Turf-gala.Koniec dobrý, všetko dobré

Postupne gradujúci program vyvrcholil 37. Veľkou cenou Slovenska spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (Gd-3, 2400 m, 26 000 €). Oči väčšiny prítomných divákov, ako aj sledovateľov on-line streamu, sa upierali najmä na domáceho hrdinu a držiteľa titulu „Kôň roka 2020“ OPASANA. Proti nemu však stáli mimoriadne silní súperi. V úvode spomínaní SUBWAY DANCER a NIGHT TORNADO, ale napríklad aj pošetrený zverenec Václava Luku MARKONI LP, a ďalších sedem odhodlaných súperov. OPASAN (po French Navy) pod svojím stabilným jazdcom Radkom Koplíkom začal tradične v druhej polovici balíka, ale pri lámaní chleba už bol v palebnej pozícii. V cieľovej rovinke však mnohým fanúšikom, ale aj celému realizačnému tímu pripravil infarktové chvíle, keď sa chvíľu „schovával“ za výborne idúceho NIGHT TORNADO a zdalo sa, že už ho nepredstihne. Chladnokrvný Radek Koplík po dobehu povedal: „Mal som výborný priebeh. Podarilo sa mi skryť sa za kone, ako som chcel. Jediný problém nastal v cieľovej rovine, kde som musel Opasana vyrovnať, aby nepoškodil niekoho iného nerovnou jazdou. Potom to pre mňa bolo jednoduché víťazstvo.“ Nuž, zo sedla to možno vyzeralo jednoducho, výrok cieľových rozhodcov „tuhý boj nos“ však nenechal chladným nikoho, ani majiteľa René Borovského: “Veľmi sa tešíme, že Opasan premohol takto silnú konkurenciu. Priebeh mal lepší ako naposledy, len v závere som sa trošku zľakol, keď v posledných 10 metroch zvoľnil. Ale džokej potvrdil, že kôň išiel v pohode, no musel ho trochu zrovnať. Teraz mu budeme hľadať dostihy vonku, v Taliansku alebo vo Francúzsku. Uvidíme, ako sa dohodneme s trénerom.“Posledné informácie hovoria o tom, že OPASAN by sa mal 20. júla predstaviť vo francúzskom Vichy, v Prix Hubert Baguenault de Puchesse (kategória Listed, 2400 m, 52 000 €). Tréner Jozef Chodr dodáva: „Chceme to s ním vyskúšať na black - type úrovni (analógia dostihovej európskej grand-prix – poz. red.). Po jeho výsledkoch v regióne je to pomaly už aj povinnosť. Bude to tvrdý oriešok, ale vyskúšame to. Vo Francúzsku bývajú dostihy väčšinou pomalšie, potom nasleduje šprint na 300 metrov. Opasanovi to vyhovuje. Doteraz bežal výlučne iba na "pravú ruku", tak to bude aj vo Vichy. Od výkonu vo Francúzsku sa bude odvíjať aj ďalšie menežovanie. Ak neuspeje, tak sa vráti do regiónu (Praha, Budapešť, príp. Varšava). Tou lepšou alternatívou je pokračovanie na black - type scéne.“

OPASAN, ktorého si René Borovský doviezol z aukcie ročiakov v Newmarkete za cca 6600 eur, v kariére už zarobil 80 555 eur. K minuloročným triumfom v Českom derby v Prahe a Kincsem Díj v Budapešti pridal aj najvýznamnejší vytrvalecký test na Slovensku a jeho, veríme že úspešné, výjazdy na dostihový západ, budeme pozorne a s napätím sledovať.

Budúci džokeji na scéne?

Milým spestrením sviatočného mítingu boli aj dostihy poníkov s deťmi v sedle. V prvom oddelení sa predstavili poníky s výškou do 130 cm a zvíťazila v nich 11-ročná Sophy Bodláková na 3-ročnom hnedákovi Šaman. Druhé zápolenie patrilo poníkom nad 130 cm a v napínavom dobehu triumfovala 14-ročná Anna Lebdušková na kobylke Flika. Dostihy poníkov podporilo hlavné mesto SR Bratislava z prostriedkov grantového programu pre rozvoj športu a vzdelávania v hlavnom meste.

 

E-mail: info@eques.sk - Mobil: +421908 651 761

© Autorské právo eques  ........................................................................................................................................................................